The truth about $6 cheese

I love a supermarket bargain as much as any mum trying to balance the family budget. But there’s one I won’t be buying and that’s a 1kg block of cheese for $6. Why? To explain, Zoe and I have made a quick video to explain the ugly truth behind $6 cheese.

It we don’t value the clean, safe, high quality fresh food that draws shoppers into our supermarkets, we’ll lose it.

CheeseTitlePic